Izšla je deveta številka revije Maxx Fitness & Bodybuilding

Maxx Fitness & Bodybuilding

Crush Bar FORUM One More razprodaja

Danes je Če okt 17, 2019 13:39

Q&A Uroš Sobočan - vzdržljivostni športi

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 11011

Odgovor Po dec 16, 2013 15:47

Re: Q&A Uroš Sobočan - vzdržljivostni športi

nani1 je napisal/-a:Ideja o sprehodih in hitri hoji se mi zdi dobra za postopno prilagajanje. Spet - poudarjam - dihanje čez nos, kjer se zrak ogreje na baje 20 stopinj in tko v pljuča ne pride ledenica, kakor pride, če vdihnemo skozi usta. Pred pljuči so še grlo in mandlji...

+1
<< x

NejcZ

Uporabniški avatar

Pleničar

Vnosov: 14

Kraj: Maribor

Odgovor Po dec 16, 2013 23:41

+2

Mene naprimer pri teku pri nizkih temperaturah hitro začne grlo zajebavati.
Trenutni fitnes: Pristan Maribor
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Sr jan 29, 2014 15:20

1811 je napisal/-a:Malo spremljam vaše dnevnike in mi je zelo všeč. Tudi sama delam na postavi in zdravju in sicer že kar nekaj časa, saj je to postalo moj življenjski slog. Rada pa bi izgubila še malo maščobe okrog trebuha, ker tam je res trdovratna :) In že nekaj časa razmišljam o še kakšnem dodatku - sedaj imam omega3, nitro pure whey, maxx dessert in fit burner.

Me pa zanima Uroš, če lahko zaupaš kakšne učinke ima BCAA, ko se ravno pogovarjata o dodatkih? Je primeren za izgubo maščobe? Ga vseeno popiješ po treningu tudi, če imaš že whey? Kako je s tem, če lahko mogoče malo obrazložiš.

Hvala.

Tebi Natalija pa vso srečo in vztrajnost še naprej :D

BCAA so 3 esencialne (telesu nujno potrebne) aminokisline, ki so osnovni gradnik beljakovin. Predstavljaj si aminokislino kot eno lego kocko, če jih zložiš več skupaj dobiš beljakovino, poenostavljeno.

Če imaš whey ti ni treba posebej dodajat, ker whey sam vsebuje bcaa ;)

Tvoj izbor dodatkov je super, dodaj še mogoče vitaminsko mineralno formulo ala one-a-day
http://www.maxximum-shop.com/index.php?a=567&m=49&idk=
<< x

janedoe

Pleničar

Vnosov: 18

Odgovor Sr feb 26, 2014 21:17

Živjo!
Eno vprašanje, ki se tiče športne poškodbe...Teden nazaj sem opravila daljši tek 15km. Med tekom in isti dan je bilo še vse vredu, naslednji dan pa sem v predelu zunanjega dela stopala začela čutiti bolečino ob hoji. Bolečino čutim še danes in se stopnjuje, če hodim dlje časa. Malo je čudno, saj poskušam vsak teden narediti en daljši tek pa prej nisem imela nobenih težav. Je pa res, da zadnji mesec tečem bolj v fitnesu, ta tek pa je bil opravljen zunaj, tako da je bila mogoče kriva sprememba terena? ... Sicer sem nekaj podobnega nekaj let nazaj že doživela zaradi velike količine hoje v neprimerni obutvi in se spomnim, da je trajalo kak mesec, da se je zadeva porihtala... Ali mogoče vseeno obstaja način za hitrejše saniranje poškodbe? Se moram v tem času izogibati tudi fitnes trenažerjem ala leg press, eliptikom in spinningu? Res ne bi rada izgubila vse pridelane kondicije...
Hvala za odgovore!
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Če feb 27, 2014 09:56

Zdravo.
Poškodba je verjetno posledica tršega terena ali pa prej verjetno neprimerne obutve. Si jo zamenjala v zadnjem času kaj? V katerih supergah tečeš?

Počitek je žal edini in najboljši način za sanacijo poškodbe. Razen, če hočeš, da se ti vsake toliko vedno znova ponavlja. Omenjene vaje so dobra zamenjava. Izogibaj se le gibom, ki sprožijo direktno obremenitev na stopalo (poskoki ipd.). Kolo, eliptik in vaje z utežmi so OK, razen če se pojavi bolečina zamenjaj.

Sicer pa ti teden dni počitka od teka lahko prinese čudeže. Verjemi, lastne izkušnje ;)

Prosim.
<< x

janedoe

Pleničar

Vnosov: 18

Odgovor Če feb 27, 2014 10:33

Obutev sem menjala v začetku jeseni (Nike dual fusion run msl), v tem času sem naredila cca 700km. Na koliko km bi pa priporočil menjavo obutve? Sicer imam nogo ene 41.5 in precej ozko stopalo, tako da mi obutev ni preozka, kvečjemu preširoka. Imam pa mal platfusa, tko da še en dodaten faktor...
Hvala ti za nasvete glede nadomestnega treninga in produktivnega počitka! Na silo seveda ne bom tekla, samo upam da ne padem preveč ven. Je ene par fajn tekaških prireditev v bližnji prihodnosti, ki so v planu, pa še pomlad se prebuja in bo super za tečt! :)
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Če feb 27, 2014 10:54

janedoe je napisal/-a:Obutev sem menjala v začetku jeseni (Nike dual fusion run msl), v tem času sem naredila cca 700km. Na koliko km bi pa priporočil menjavo obutve? Sicer imam nogo ene 41.5 in precej ozko stopalo, tako da mi obutev ni preozka, kvečjemu preširoka. Imam pa mal platfusa, tko da še en dodaten faktor...
Hvala ti za nasvete glede nadomestnega treninga in produktivnega počitka! Na silo seveda ne bom tekla, samo upam da ne padem preveč ven. Je ene par fajn tekaških prireditev v bližnji prihodnosti, ki so v planu, pa še pomlad se prebuja in bo super za tečt! :)

Prosim. Jaz jih tam na 800 do 1200 kilometrov. Ponavadi tekmovalne pri 600 km uporabljam samo še za treninge.

Ne sekiraj se. V tem času ne boš nič zgubila, kvečjemu kot sem napisal ti lahko aktiven počitek veliko dobrega prinese. predvsem, da delaš stvari, ki jih tekom tekaških treningov pogosto zanemariš - vadba z utežmi za jedro. Ja pomlad se počasi prebuja in narava sama po sebi kliče, da greš ven!

MKC je napisal/-a:Morda razmislek za v prihodnje.
Minimalistična obutev.
Že nekaj mesecev tečem z minimalističnimi copati in nimam želje po zamenjavi. Še posebej je "grozno" če sem kdaj (zaradi takšnih ali drugačnih razlogov) nataknil stare (običajne) tekaške copate. Občutek kot, da bi si okoli gležnjev priklenil kilogramske uteži.

Me že nekaj časa mika. Za krajše stvari je OK, za daljše moderno stopalo za moje pojme ni dovolj vzdržljivo. Govorim seveda o maratonskih razdaljah ipd. in ne o enem maratonu na leto :)

Ti pa lahko precej pomaga pri utrditvi stopal, vezi in pa kosti.
<< x

fizikalc

Senior Member

Vnosov: 798

Odgovor Pe jul 04, 2014 15:56

Mene pa zanima, za koliko % se približno prilagodi organizem pri treniranemu športniku, v smislu, da zmanjsa dejansko porabo enerije tekom vadbe(v mislih imam kakega kolesarja ali tekača)?
In če se pri tem zmanjša tudi poraba energije v mirovanju, ali ostane taka kot pri navadnem smrtniku?
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Pe jul 04, 2014 18:47

Ne razumem kaj točno hočeš povedat, toda poraba energije je odvisna od 1000 stvari. Vsekakor se telo sčasoma navadi in pri treniranemu posamezniku hranila boljše izkoristi.
Številke v % ti ne bo nobeden povedal. Ne vem kaj bi sploh kaj ti bo ta številka, ker je od posameznika do posamezika različna.
<< x

nitrous30

Mlečnozobec

Vnosov: 198

Odgovor So jul 05, 2014 18:01

Pomoje je Fizikalc bolj mislil to koliko manj lahko poje, ko že nekaj časa trenira(kolesarstvo recimo). Ker se toliko govori o tem da na začetku lahko poješ kar hočeš potem pa moraš vseeno pazit.
Ti bom jaz odgovoril: pazit začneš ker hočeš bit še lažji, s tem zmanjšaš kalorije in pri vnosu 2500kcal na dan, na katerega s treningom porabiš recimo 3000kcal+še 1500 bazalne porabe(4500kcal), se ti porušijo hormoni,s tem pa pade metabolizem, ker je to šok za telo. Potem se zmanjša poraba tako pri naporu kot tudi v mirovanju(telo varčuje povsod)-ni libida, zebe te, performance je na psu...

Mislim da če bi jedel v okviru porabe, do tega ne bi prišlo, vsaj ne znatno. Problem je ker se pri vzdržljivcih to vleče skozi večje obdobje kariere in pride do začaranega kroga. Primer: začneš trenirat-postaneš boljši-v želji po še boljšem greš hujšat-shujšaš z ne preveč strogim deficitom ampak ti ni dovolj- daš še malo manj hrane.........to ponoviš nekajkrat pol pa se telo začne upirat-vprašaš za nasvet, strokovnjaki ti svetujejo da dvigneš vnos in zmanjšaš trening-storiš to za en teden(seveda se ne izvlečeš)- se zrediš za 2 kili vse ti pade dol- spet režeš(sedaj si recimo na tistem:vnos 2000kcal pri porabi 5000kcal)-metabolizem sfu**.

In pol se začne govorit da vzdržljivostna vadba "zmanjšuje porabo čez čas"
Te pa razumem, to je trend, ki se pojavlja pri pomoje 95% vzdržljivostih športnikov in se vleče skozi celo kariero.
Rešitev je pustiti vse skupaj za eno sezono in načrtno zalaufati metabolizem, potem pa se počasi vrniti v šport in držati pravi vnos ob pravi porabi.
Splača se, a ko si mlad in bi vse rad čez noč je to težko. Te pa zastopim, da vreči sezono stran ni mačji kašelj, ker je vprašanje, če te ne potegne kam drugam(fitnes,šola,pijača...) P.S: v času, ko ne treniraš vzdržjivosti se da mnogo narediti v fitnesu, ker intenzivna vadba z utežmi poveča anabolne hormone.
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Odgovor Ne jul 06, 2014 06:40

Če se ne motim in so informacije pravilne pro-ekipe to rešujejo predvsem z cikliranjem.
Sedaj ko je Noakes načel temo keto in performans pa jih vedno več to uporablja v praksi. Ko ni sezone adaptacija na maščobe, ko je sezona pa loadingi ob pravem času in v pravih količinah.
<< x

fizikalc

Senior Member

Odgovor Ne jul 06, 2014 07:47

E, to fanta, smo ze prisli skupaj.
Ceprav imam sam relativno dobro sestavo telesa- vec MM in zmerno mascobe(okrog 10%).
Ampak te misice mi ne koristijo kaj prevec na klanec, zato moram biti pazljiv , da ne dobim prevec mascobe, ker potem pa res zgledam masiven za kolesarja.
Potem pa zacaran krog, kot je napisal nitrous.

Mislim pa, da res delajo pro ekipe tako, ker druge boljse resitve prakticno ni.
So pa tle v igri tudi 'dodatki ...
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63848

Odgovor Ne jul 06, 2014 10:50

Na to temo priporočam knjigo Ben Greenfielda Beyond training. Sem ravno na sredi in je fenomenalna..
In verjetno bo zanimiva tudi nova od profesorja noaksa ki prihaja ven. on pravi da bi iz svoje legendarne Lord of runing odtrgal celotno poglavje o prehrani in ga vrgel v smeti. Jaz mu seveda z nasmehom potrjujem..
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

fizikalc

Senior Member

Odgovor Ne jul 06, 2014 11:06

Ce je kaj uporabnega in stestiranega na profesionalcih, potem definitivno preberem tudi trikrat zapored. :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63848

Odgovor Ne jul 06, 2014 11:25

Beyond traning definitivno preberi
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vzdržljivostni športi

Kdo je prisoten